Potpisan ugovor o kreditu između BiH i Evropske banke za obnovu i razvoj
SARAJEVO - Predstavnici BiH, Vlade RS, Vlade F BiH i tri elektroprivrede u BiH juče su u Sarajevu potpisali ugovore sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) za kredit od 55 miliona eura za obnovu infrastrukture tri elektroprivredna preduzeća u BiH.
"Ovo je povoljan kredit sa grejs periodom od četiri godine i rokom otplate od 15 godina. Nadam se da će u grejs periodu projekti za koje je namijenjen ovaj novac biti implementirani, a tri elektroprivrede u BiH spremne da vraćaju kredit", rekla je ministar finansija i trezora BiH Ljerka Marić.
Pojasnila je da su krediti EBRD-a uvijek praćeni tehničkom pomoći za implementaciju projekata za koje su poredviđena kreditna sredstva, te da to pomaže da projekti budu brže implementirani.
Od ukupnog iznosa "Elektroprivredi RS" pripada 17 miliona eura, a "Elektroprivredi BiH" i "Elektroprivredi Hrvatske zajednice Herceg Bosna" po 19 miliona eura.